MGK Bildirisi: PKK/PYD-YPG’NİN ASKERÎ VE SİYASİ AÇIDAN DESTEKLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MGK Bildirisi: PKK/PYD-YPG’NİN ASKERÎ VE SİYASİ AÇIDAN DESTEKLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Doğu Akdeniz’deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan, iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan, kararlı ve ilkeli tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem arz ettiği kaydedilmiştir” denildi.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KARARLILIKLA MÜCADELE VURGUSU

Türkiye’nin millî birlik ve beraberliği ile bekasını tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışında sürdürülen mücadele hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu ve bu konuların bütün boyutlarıyla müzakere edildiği kaydedilen bildiride, PKK terör örgütüne karşı Irak’ın kuzeyindeki “Pençe-1 ve Pençe-2 Harekâtları”nın başarıyla yürütüldüğü, operasyon yapılan bölgeler tamamen temizlenene kadar terörle mücadele harekâtların devam edeceği önemle vurgulandı.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Türk diplomatının şehit olduğu menfur saldırının sert şekilde kınandığı ifade edilen bildiride ayrıca, “Eylemin arka planının aydınlatılması ve sorumluları hakkında gereğinin yapılması hususundaki çalışmaların sonuna kadar yakından takip edileceği kaydedilmiştir” denildi.

“PKK/PYD-YPG’NİN ASKERÎ VE SİYASİ AÇIDAN DESTEKLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Bildiride, çocukları zorla silahlandırarak terör eylemlerine alet eden PKK/PYD-YPG’nin bahse konu suçları uzun süredir işlemekte olduğu bilinmesine rağmen, bazı ülkelerce halen müttefik olarak görülerek, eğitim ve teçhizat dâhil, askerî ve siyasi açıdan desteklenmesinin kabul edilemez olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: “PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD-YPG’nin sözde yöneticileri başta olmak üzere bazı teröristlerin kırmızı bültenden çıkartılmasının, FETÖ üyesi bazı teröristlerin ise kırmızı bültene alınmamasının küresel ölçekteki terörle mücadeleye ve İnterpol’ün kuruluş gayesine büyük zarar verdiği değerlendirilmiştir.

“SURİYE SINIRI BOYUNCA BİR 'BARIŞ KORİDORU'NUN İNŞASI İÇİN KARARLILIĞIMIZ TEYİT EDİLMİŞTİR”

Bildiride ayrıca, “Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri artırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği ve bütün gücümüzle bir ‘barış koridoru’nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin stratejik ortaklık, savunma ve güvenlik iş birliği konusundaki hassasiyeti ve beklentilerinin dile getirildiği vurgulanan bildiride, “NATO antlaşması ile ikili anlaşmaların ruhuna uygun olarak, ülkemizin uluslararası hukuk ve ahde vefa ilkesi çerçevesinde taahhütlerine ve sorumluluklarına riayet ettiği, müttefiklerimizden de aynı hassasiyetin beklendiği ifade edilmiştir” denildi.

Bildiride, “Doğu Akdeniz’deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan, iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan, kararlı ve ilkeli tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem arz ettiği kaydedilmiştir” vurgusu yapıldı.

***

''Barış Koridoru'' Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı kalınarak, Türkiye, Astana Anlaşmasına bağlı ülkeler, Suriye ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekleyen ülkelerle iş birliği yapılacağı anlaşılıyor. Askeri ve Diplomatik kaynaklar, güvenli bölgenin bir tuzak olduğunu, geçmiş tecrübelerden yola çıkarak güvenli bölgelerin birden çok terör örgütüne alan açmak, koruma altına almanın yanı sıra lojistik destek sağlayarak Suriye'nin parçalanmasına yönelme projesi üzerine kurgulanmış sihirli iki kelimedir, açıklaması yaptığını görüyoruz. Bir çok kesimin güvenli bölgenin Suriye için tehdit olduğu kadar Türkiye içinde ciddi bir tehdit olduğunu anlayamadıklarını görüyoruz. Yada anlıyorlar biliyorlar ancak güvenli bölge masalı algısı yaratmaya çalışıyorlar. 

26. Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ ''NASIL BİR TÜRKİYE'' kitabında, güvenli bölgelerin terör örgütlerine alan açmak üzere kurgulandığını, terör örgütlerini destekleyen ülkelerin lojistik destek sağlamak üzere oluşturulduğu ve güvenli bölgelerde birden çok terör örgütünün barındırıldığı yönünde geçmiş tecrübelerle konunun önemine dikkatleri çekiyor.

E. Tümgeneral Ahmet Yavuz katıldığı televizyon programlarında, güvenli bölgenin bir tuzak olduğu yönünde açıkalamalarda bulunarak sorunun büyüklüğüne ve önemine dikkatleri çekiyor. 

Barış Koridoru, Suriye'nin toprak bütünlüğüne karşı tehdit ülekelerin içinde bulunmadığı yeni bir sürecin başlangıcı olacağı görülüyor. Türkiye bu kararlılığıyla coğrafyaya huzur getirecek tek ülke konumunda. Suriye'de güvenli bölge oluşturulması durumunda, Suriye olduğu kadar Türkiye içinde ciddi tehdittir. Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgede huzurun yeniden inşaası Türkiye'nin kararlılığı ile mümkün olacak.

MGK bildirisi ve öncesi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yaptığı açıklamalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Özel Kuvvetler''de yaptığı konuşması ve S-400 Hava savunma Sistemi'nin Türkiye'de göreve başlamasıyla operasyon sinyallerinin geldiğini anlayabiliyoruz. Türkiye'nin tüm diplomatik girişimleri karşı ülkelerce maalesef anlaşılmamıştır. Türkiye tüm bu zorlukların üstesinden gelebilecek güce, bilgiye, kabiliyete sahiptir. 

Barış Koridoru: Türkiye, Rusya, İran ve Suriye ile birlikte Suriyenin toprak bütünlüğüne saygılı ülkelerle işbirliği stratejisidir. Barış Koridoru stratejisinde Suriye'yi bölmeye çalışan, terör örgütlerini destekleyen ülkelere yer verilmeyeceği, bu stratejiyle ilgili ülkelerin  Suriye topraklarından silineceği anlaşılıyor. 

 

Rumeli Gazetesi Strateji Editörü

Kaynak:Ajanslar

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Euro Bölgesi'nde büyüme hızı azalmaya devam ediyorÖnceki Haber

Euro Bölgesi'nde büyüme hızı azalmaya de...

Yalnızca Topraklarımızda Değil, Kültürümüzde de Kök Salan Çiçek: LaleSonraki Haber

Yalnızca Topraklarımızda Değil, Kültürüm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!