Prof. Dr. Faruk Şen: Libya’da ki meşru hükümetin güvencesine dikkat etmeliyiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Prof. Dr. Faruk Şen: Libya’da ki meşru hükümetin güvencesine dikkat etmeliyiz

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma sonrası açıklamalar da bulundu.

Prof. Dr. Faruk Şen, Libya'da ki meşru hükümetin güvencesine dikkat etmeliyiz uyarısın da bulundu. 

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen'in açıklaması: 

Libya’da ki meşru hükümetin güvencesine dikkat etmeliyiz.

Denizler konusunda Türkiye- Libya ilişkisi çok önemli. Türkiye, Doğu Akdeniz’de ki 7 ülkenin ülkemizi ve KKTC’yi dışlayan kalaylarına karşı çok güzel bir atak yaptı ve Libya ile Doğu Akdeniz’i etkileyen bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmanın en zayıf yönü Libya Meşru Hükümeti’nin ülkenin çok az bir bölümünde hâkim olması ve Hafter güçlerinin her geçen gün Libya’da Meşru Hükümeti’nin karşısında atağa geçmesine yöneliyor. Hedef bugün ki Libya Meşru Hükümeti’nin işine son vermek. Bu konuda Rusya başta olmak üzere Hafter güçlerinin çok büyük müttefikleri var.

Bu konuda Almanya akılcı bir girişim içinde.  Berlin Hükümeti Meşru Libya Hükümeti ile Hafter güçleri arasında 5+5 görüşmelerini yaptırmak ve ortak bir çözüm bulma çabası içinde.

Türkiye’de bu konuda etkili. Libya ile 2012’de yaptığı anlaşma çerçevesinde Meşru güçlerin güvencesi konusunda her an asker gönderebilir.  

Türkiye, Hafter güçlerinin herhangi bir askeri saldırısına karşı her an Libya’ya asker göndermeye de hazır.

Bu konuda Türkiye, Vize konusunda da Libya ile ciddi bir anlaşma içine girdi. 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük Libyalıların Türkiye’ye vizesiz gelme ve 90 gün kalma konusunda hak verdi.  Türkiye’nin, Libya ile yaptığı anlaşma çerçevesinde artık Doğu Akdeniz’de hâkimiyet büyük ölçüde Türklerin elinde.

Bu anlaşma yalnız Libya için değil esasında Mısır içinde önemli bir anlaşma. Maalesef Mısır- Türkiye ilişkileri donuk olduğu için bu konuda Türkiye, Mısır ile bir anlaşma yapamıyor.  6 yıllık bir aradan sonra artık Türkiye’nin Sisi Hükümetini tanıma sorumluluğu var. Bütün Dünyanın tanıdığı Sisi Hükümeti karşısında biz Mısır’ı cezalandırma konusunda adım atarsak zararlı çıkarız. Mısır her konuda önümüzü kesiyor ve Süveyş Kanalından geçecek gemilerden de büyük ölçüde artı para alıyor. Doğu Akdeniz’de hâkimiyetimizi daha da etken hale getirmek için ilk olarak Mısırla ilişkilerimizi geliştirmemiz ve İsrail’le de ilişkilerimizi normalleştirmemiz lazım. Filistin nedeniyle İsrail ile ilişkileri bu kadar kötü hale getirmemiz çok akılcı bir gelişme değil.  

Filistin, Ermeni konusundan tutun Doğu Akdeniz’de petrol arama konusuna kadar her konuda karşı ülkelerle birlikte çalışıyor. Bu taşları sökmek lazım. 15 Aralık 2019

Prof. Dr. Faruk Şen

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel

Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı

***

Prof. Dr. Faruk Şen Kimdir?

Prof. Dr. Faruk Şen Ankara'da doğdu. Orta öğrenimine İstanbul Alman Lisesi'nde devam eden Şen, 1970'lı yılların başında geldiği Federal Almanya'da Münster Üniversitesi'nde işletme ekonomisi öğrenimini gördü. İyi dereceyle Üniversiteyi bitiren Şen aynı Üniversitede iktisat bölümünde Doktora tezini "Federal Almanya'da Kurulan Türk İşçi Şirketleri” yazdı.  Daha sonra Bamberg ve Essen Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Kendisi aynı zamanda Avrupa’da 3. yol önerisi olarak öngörülen, özyönetim ve Türkiye’deki halk sektörü konusunda birçok araştırmalar yaptı. 1980-85 yıları arasında Duisburg Üniversitesinde de öğretim üyesi olan Şen, Essen Üniversitesi’nde Profesörlüğe atandı. En büyük projesi olan Yabancı gençleri mesleğe ve sosyal yaşama hazırlama kursları yöneten Prof. Şen, 1 Ekim 1985-31 Aralık 2008’e kadar Almanya da Türkiye Araştırmalar Kurumunu yönetti. İlk başta 3 kişiyle başlayan grup 2008’in ortasında 43 kişinin çalıştığı ve 4,5 milyon Euro bütçesi olan bir kurum haline gelmişti. Bu kuruluş Türkiye, Güney Avrupa ülkelerindeki gelişmeleri yanında Avrupa’daki göçmenler ve Türklerin konumu konusunda da birçok araştırmaya imza atmıştır. Faruk Şen, 2009 yılında kurulan Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfın yönetim kurulu başkanlığına getirilmiştir bu çerçevede Silivri Gümüşkaya’da bir Avrupa Üniversitesi kurmak için on Alman Üniversitelerinden değişik fakülteleri bunun yanında Avusturya’dan Viyana, Hollanda Maastricht’e ve İsviçre’den Zürich Üniversiteleriyle birlikte çalışmaktadır. 

KAYNAK: TAVAK

 

Kaynak:Rumeli Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tümamiral Cihat Yaycı: Libya meselesi siyaset üstü bir mesele, milli menfaat meselesidir...Önceki Haber

Tümamiral Cihat Yaycı: Libya meselesi si...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Adalardaki hiçbir hayvanın kötü koşullarda yaşamasını istemiyoruzSonraki Haber

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Adalardak...

Haber Yorumları

 • Mustafa16-12-2019 02:59

  Birleşmiş Milletlerin (BM) tanıdığı her devleti ve devlet liderini ülke olarak tanıma zorunluluğumuz var. Liderler arasın da kişisel tartışmalar veya kırgınlıklar ülke halklarına zarar veriyorsa ortada büyük bir sorun var demektir. Kişisel tartışmaları bir kenara bırakarak millet menfaatine yönelik iş birlikleri kurmak zorundayız. Liderle görüşmek istemiyorsa bakanlık düzeyinde görüşmelerin başlaması için çalışmalar yürütülmesi ülke menfaatine olacaktır. Coğrafya da bulunan ülkeler ve dünya zor bir dönemden geçiyor, 10 bin kilometre öteden gelenlerle değil, sınırdaş komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmek zorundayız, ülke menfaatleri de bunu gerektirir.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!