Tümamiral Cihat Yaycı: Libya meselesi siyaset üstü bir mesele, milli menfaat meselesidir...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tümamiral Cihat Yaycı: Libya meselesi siyaset üstü bir mesele, milli menfaat meselesidir...


Türkiye-Libya Deniz Mutabakatı’nın Fikir Babası Tümamiral Dr. Cihat Yaycı STRATEJİK DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ'nde (SDE) katıldığı toplantıda konuştu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasını onaylarken Stratejik Düşünce Enstitüsü de konuyu anlaşmanın mimarından dinledi.

Libya ile yapılan anlaşmanın mimarı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Dr. Cihat Yaycı Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde düzenlenen özel toplantıda davetlilere Türkiye-Libya Deniz Mutabakatı’nın sağlanması öncesindeki arka plan çalışmalarını ayrıntılarıyla anlattı. Toplantıya çok sayıda diplomat, asker, akademisyen, üst düzey bürokrat ve uzman katıldı. 

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, gündemin sıcak başlığı Doğu Akdeniz’de Türkiye-Libya mutabakatını ve yansımalarını değerlendirdi, “Libya meselesi siyaset üstü bir mesele, milli menfaat meselesidir” dedi.

“Biz bugüne kadar Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından yapılan girişimlere ve imzaladığı anlaşmalara karşı çıkan reaktif bir ülke konumundaydık” diyen Cihat Yaycı, Türkiye’nin doğu Akdeniz’de oynanan oyunu Libya ile yaptığı anlaşma ile bozduğunu söyledi.

Tümamiral Cihat Yaycı Sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkeler 3 kısımdan oluşur. Kara ülkesi, deniz ülkesi, hava ülkesi. Mavi Vatan da ülkemizin bir parçasıdır. Bu anlaşma ile Türkiye’nin 4’te 1’i kadar bir alan ülkemize katılmıştır… Burası bize anamızın ak sütü kadar helaldir… Avrupa Birliği’nin Sevilla Üniversitesi’ne yaptırdığı ve Türkiye’nin haklarını yok sayan haritaya göre bize verilen alan 41 bin km2, aslında sahip olmamız gereken alan ise 189 bin km2. Yani 148 bin km2 vatan toprağını bizden almak istediler” dedi.

Kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgenin tanımını yapan Tümamiral Cihat Yaycı, “İlk defa Münhasır ekonomik bölge ifadesi Doğu Akdeniz’de bu anlaşmada geçmiştir” dedi.

Tümamiral Dr. Cihat Yaycı Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail’in Doğu Akdeniz’de anlaşma hazırlığı yaptığı bir dönemde Türkiye’nin erken davranarak haklarına sahip çıktığını söyledi.

“Bizden önce Yunanistan Mısır ile bir anlaşma imzalamış olsaydı, o zaman bizim Libya ile bağımız kesilirdi. Ve eğer Yunanistan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile bir anlaşma imzalamış olsaydı o zaman da AB’nin ortaya koyduğu harita gerçekleşmiş olurdu. Bizim ön almamız ve hızlanmamız lazımdı.”

Türkiye’nin karşılıklı kıyıları sadece Libya ile değil, Mısır ve İsrail’le de var. Peki, ileride Türkiye’nin bu ülkelerle bir anlaşması söz konusu olabilir mi? Sorusuna cevap veren Cihat Yaycı “Ülkelerin kıyı uzunluklarına göre Mısır’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Doğu Akdeniz’de muhtemel anlaşması Türkiye ile olası sağlayacağı anlaşmadan daha az karlı. Mısır Türkiye ile anlaşırsa 11 bin 500 km2 daha fazla alan kazanacak” dedi.

Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını söyleyen Cihat Yaycı “Türkiye her şeyin farkında, Doğu Akdeniz’de hakkını yedirmez” dedi ve şunları ekledi “Biz ilgili bürokratlar bu çalışmaları yaptık ama yaptığımız çalışmaları teşvik eden ve ilk kez haritalarla kamuoyuna duyuran ve bunu Cumhurbaşkanımıza anlatan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’a müteşekkiriz. Tabi bunun riskini alan ve hayata geçirilmesini sağlayan ve sonuna kadar da savunan da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

 

 

Kaynak:Rumeli Gazetesi


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Savunma Bakanlığı Yarbay AKTOP: TSK termal kameral ve İHA'larla gece-gündüz keşif ve gözetleme faaliyetlerini sürdürmektedirÖnceki Haber

Milli Savunma Bakanlığı Yarbay AKTOP:...

Prof. Dr. Faruk Şen: Libya’da ki meşru hükümetin güvencesine dikkat etmeliyizSonraki Haber

Prof. Dr. Faruk Şen: Libya’da ki meşru h...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!