Türkiye-Rusya-İran: Suriye'de Özerk yönetim kurulmasına izin verilmeyecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye-Rusya-İran: Suriye'de Özerk yönetim kurulmasına izin verilmeyecek

Suriye'de çözüm için başlatılan Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'nin kuzeydoğusundaki özerk yönetim kurulmasına yönelik inisiyatiflere karşı olduklarını açıkladı.

Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılan 13. Astana görüşmeleri sona erdi. Rusya, Türkiye ve İran, görüşmelerin sonunda bir sonuç bildirgesi yayınladı. 

Bölgede uzun vadeli istikrar ve güvenliğin ancak Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesiyle mümkün olduğuna belirten taraflar, "Özerk yönetim kurulmasına dönük inisiyatifler de dahil olmak üzere, terörle mücadele bahanesiyle sahada yeni gerçeklikler oluşturmayı amaçlayan tüm girişimleri reddettik. Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik ayrılıkçı planlara karşı çıkma kararlılığımızı dile getirdik" ifadelerini kullandı.
 

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI İŞBİRLİĞİ SÜRECEK
İdlib'deki durumu detaylı olarak masaya yatıran ve İdlib gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili tüm anlaşmalar hayata geçirilerek sahada sükunetin sağlanması gerektiğini kaydeden Rusya, Türkiye ve İran, "Heyet Tahrir el-Şam terör örgütünün gerilimi azaltma bölgesindeki varlığını artırmasından duyduğumuz endişeyi dile getirdik ve IŞİD'in, El Nusra'nın, El Kaide ve IŞİD'le bağlantılı diğer tüm kişi, örgüt, kurum ve kuruluşların nihai olarak yok edilmesi için işbirliğini sürdürme kararlılığımızı belirttik" diye vurguladı.

 

İDLİB'DEKİ SİVİLLERİN KORUNMASI İÇİN ÖNLEM ALINACAK
Garantör ülkeler, İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesi içindeki ve dışındaki siviller ile Rus, Türk ve İranlı askerlerin güvenliğinin sağlanması için uluslararası beşeri hukuka uygun somut önlemler alma konusunda mutabakat sağlandığını belirtti.


ANAYASA KOMİTESİ KURMA SÜRECİNDEKİ İLERLEMEDEN MEMNUNUZ
Rusya, Türkiye ve İran, Suriye anayasa komitesinin üyeleri üzerinde mutabakat sağlanmasından memnun olduklarını da dile getirdi.


Nur-Sultan’da Yapılan Suriye Konulu Yüksek Düzeyli Toplantıya; Rus heyetinden Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türk heyetinden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, İran heyetinden Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Askar Hacı katıldı.

Görüşmelerde BM, Ürdün, Irak ve Lübnan gözlemci statüsünde katıldı.

Kaynak: Ajanslar/Dışişleri Bakanlığı

 

Rumeli Gazetesi

Kaynak:Ajanslar

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi''?Önceki Haber

''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi''?

İstanbul'da fiyatlar artmaya devam ediyor...Sonraki Haber

İstanbul'da fiyatlar artmaya devam ediyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!